Zásadou ne bis in dem rozumieme, že nie je možné začať alebo viesť nové trestné konanie v súvislosti s tými istými skutkovými okolnosťami, ak existuje právoplatné rozhodnutie, aj keď bolo toto rozhodnutie vydané neskôr. Zásadu ne bis in dem máme upravenú v čl. 50 Charty základných práv Európskej únie.
Dňa 04.08.2016 uložila Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM) pokutu vo výške 5 miliónov eur spoločnostiam Volkswagen Group Italia SpA (VWGI) a Volkswagen Aktiengesellschaft (VWAG) za nekalé obchodné praktiky voči spotrebiteľom. Išlo najmä o predaj dieselových vozidiel v Taliansku, ktoré obsahovali softvér umožňujúci skreslenie merania úrovne emisií oxidov dusíka počas kontrolných testov emisií znečisťujúcich látok. Ďalej išlo o šírenia reklamných oznamov, ktoré zdôrazňovali súlad týchto vozidiel s kritériami stanovenými právnymi predpismi v oblasti životného prostredia. Uvedené skutočnosti možno považovať za nekalé obchodné praktiky voči spotrebiteľom.
Z uvedeného dôvodu VWGI a VWAG napadli toto rozhodnutie na Regionálnom správnom súde v Taliansku. Medzitým prokuratúra v Nemecku uložila VWAG pokutu vo výške 1 miliardy eur z dôvodu, že táto spoločnosť porušila ustanovenia zákona o správnych deliktoch.
Rozhodnutie v Nemecku však nadobudlo právoplatnosť skôr ako Rozhodnutie v Taliansku. V zmysle uvedeného VWGI a VWAG tvrdili, že Rozhodnutie vydané v Taliansku je nezákonné z dôvodu porušenia zásady ne bis in dem, ktorá zakazuje duplicitu v konaní a trestanie tých istých osôb za rovnaké skutky.
Z uvedeného dôvodu sa Štátna rada v Taliansku, ktorá mala rozhodnúť o opravnom prostriedku sa obrátila na Súdny dvor s otázkou, či možno v uvedenom prípade uplatniť zásadu ne bis in dem.
Súdny dvor uviedol, že sankcie uložené za nekalé obchodné praktiky možno kvalifikovať ako správne sankcie trestnej povahy, a že pre posúdenie či sankcie majú trestnoprávnu povahu sú dôležité 3 kritéria, a to:
Vzhľadom na tieto kritériá Súdny dvor uviedol, že pokuta uložená spoločnosti príslušným vnútroštátnym orgánom na ochranu spotrebiteľa s cieľom potrestať nekalé obchodné praktiky, predstavuje trestnú sankciu, ak má represívny účel a vysoký stupeň závažnosti. Ďalej Súdny dvor uviedol, že zásada ne bis in idem bráni vnútroštátnej právnej úprave, odsúdiť osobu za skutky, za ktoré už bola potrestaná v inom členskom štáte, aj keď toto odsúdenie nastalo po vydaní rozhodnutia o uložení tejto pokuty, ale nadobudlo právoplatnosť pred nadobudnutím právoplatnosti rozsudku v súdnom konaní v Taliansku. Zásada ne bis in dem sa uplatňuje ak ú skutkové okolnosti oboch konaní totožné, nestačí teda, aby boli tieto skutkové okolnosti len podobné.
Na záver uvádzame, že sankcie uložené za nekalé obchodné praktiky ak spĺňajú všetky 3 kritéria na posúdenie trestnoprávnej povahy sankcií, skutkové okolnosti a osoby oboch konaní sú totožné a rozhodnutie v jednom konaní nadobudlo právoplatnosť, tak bráni aby bolo vydané rozhodnutie v druhom konaní, inak môžeme uvedené považovať za porušenie zásady ne bis in dem.
Prinášame týždenný komentár z rôznych oblasti práva, obchodu, podnikania a auditu. Snažíme sa podávať objektívny a nestranný pohľad na aktuálne témy, ktoré hýbu profesionálym svetom.