Štátni príslušníci tretích krajín, ktorí boli prijatí do členského štátu EÚ na účely vykonávania legálneho zamestnania a majú legálny pobyt na území členského štátu EÚ, majú právo na rovnaké zaobchádzanie ako vlastní štátni príslušníci.
V roku 2008 vstúpil nelegálne na francúzske územie arménsky štátny príslušník so svojou manželkou a dvoma maloletými deťmi narodenými v Arménsku. V roku 2011 sa manželom vo Francúzsku narodilo tretie dieťa. V roku 2014 otec rodiny požiadal o rodinné dávky na svoje tri deti. Hoci mal povolenie na prechodný pobyt, ktoré mu umožňovalo pracovať vo Francúzsku, Úrad pre rodinné dávky zamietol jeho žiadosť na jeho dve deti, ktoré sa narodili mimo územia Francúzska.
Toto zamietnutie, ktoré napadol na Súde pre veci sociálneho zabezpečenia, sa zakladá na neexistencii dokumentov preukazujúcich legálny vstup detí na územie Francúzska. Po vydaní rozsudku v prospech žalobcu, odvolací súd zamietnutie potvrdil. Kasačný súd však rozsudok v roku 2022 zrušil a zdôraznil, že odvolací súd neodpovedal na tvrdenia arménskeho štátneho príslušníka, pokiaľ ide o smernicu o jednotnom povolení, ktorá zabezpečuje rovnaké zaobchádzanie s pracovníkmi, ktorí sú štátnymi príslušníkmi tretích krajín, a s občanmi Únie. Vec sa vrátila na odvolací súd, ktorý sa rozhodol obrátiť na Súdny dvor EÚ.
Súdnemu dvoru EÚ položil otázku, či členský štát môže odmietnuť zohľadniť deti narodené v tretej krajine, o ktoré sa stará držiteľ jednotného povolenia, ak nevstúpili na územie na základe konania o zlúčení rodiny, alebo ak rodič nepredložil dokumenty preukazujúce, že na územie vstúpili legálne.
Súdny dvor EÚ Rozsudkom vo veci C-664/23 odpovedal, že je v rozpore s právom Únie, ak sa nárok na rodinné dávky pre štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí majú legálny pobyt vo Francúzsku, podmieňuje dodatočnou podmienkou, ktorá spočíva v tom, že je potrebné preukázať, že deti, na ktoré sa žiadajú rodinné dávky, vstúpili na francúzske územie legálne. Súdny dvor sa totiž domnieva, že uložením takejto podmienky sa so štátnymi príslušníkmi tretích krajín zaobchádza menej priaznivo ako so štátnymi príslušníkmi hostiteľského členského štátu.
Prinášame týždenný komentár z rôznych oblasti práva, obchodu, podnikania a auditu. Snažíme sa podávať objektívny a nestranný pohľad na aktuálne témy, ktoré hýbu profesionálym svetom.