Vláda Slovenskej republiky schválila dňa 12.06.2024 nový zákon pod názvom Lex atentát, ktorý je reakciou na atentát na premiéra Roberta Fica. Nový zákon prináša zmeny vo viacerých zákonoch a má zabezpečiť väčšiu bezpečnosť pre verejne exponované osoby.
Najvýraznejšími zmenami v novom zákone sú:
- Posilnenie ochrany politikov a verejných činiteľov a s tým spojená doživotná ochrana pre troch najvyšších ústavných činiteľov (prezident, predseda vlády, predseda parlamentu), táto ochrana zahŕňa aj ich deti a rodinných príslušníkov. Zaisťovanie ochrany sa rovnako vzťahuje aj na predsedov politických strán a hnutí, ktoré majú zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky.
- Úprava rozsahu a podmienok výkonu zhromaždovacieho práva, najmä v oblasti obmedzenia jeho výkonu. Zavádza sa zákaz zhromaždení pred domami politikov a miest, kde rokujú alebo sídlia vláda, prezident a ústavný súd. V prípade ústavného súdu platí zákaz zhromažďovania v okruhu 100 metrov, v ostatných prípadoch platí zákaz zhromažďovania v okruhu 50 metrov. Miesta zhromaždení budú po novom určené prednostne do miest so všeobecným predpokladom sústreďovania väčšieho počtu osôb.
- Úprava platových pomerov ústavných činiteľov, kde sa zaviedol doživotný plat vo výške platu poslanca pre premiéra a predsedu parlamentu, pri splnení podmienky výkonu svojej funkcie aspoň dve úplné, neskrátené volebné obdobia. Výnimku z doživotného práva na plat predstavuje výkon inej ústavnej funkcie, kedy právo na doživotný plat je z dôvodu plynutia inej ústavnej funkcie pozastavené. Právo na doživotný plat môže aj zaniknúť, a to v prípade, ak je ústavný činiteľ odsúdený za úmyselný trestný čin.
- Zmeny v zákone o priestupkoch v oblasti posilnenia oprávnení príslušníkov Policajného zboru za priestupky spáchané prostredníctvom elektronickej komunikácie. Zavádza sa aj zvýšenie hornej hranice pokút za priestupky v online priestore z pôvodných 99 Eur na 1000 Eur.