ČLÁNKY & NOVINKY [#131]

ROZSUDOK SÚDNEHO DVORA VO VECI POKUSU O PRÍSTUP K OSOBNÝM ÚDAJOM ULOŽENÝM V MOBILNOM TELEFÓNE

#
#131 Rozsudok Súdneho dvora vo veci pokusu o prístup k osobným údajom uloženým v mobilnom telefóne

Rakúska polícia pri kontrole balíka týkajúcej sa omamných látok zistila, že v balíku sa nachádza 85 gramov marihuany. Následne na to polícia zaistila mobilný telefón adresáta balíku a snažila sa ho odblokovať za účelom získania prístupu k údajom v telefóne, avšak neúspešne. Zároveň polícia nemala povolenie prokuratúry ani sudcu, neinformovala dotknutú osobu a nezdokumentovala svoje pokusy o odblokovanie. Zaistenie mobilného telefónu dotknutá osoba napadla na rakúskom súde, pričom o snahe o jeho odblokovanie sa dozvedela až v tomto konaní.

Rakúsky súd položil Súdnemu dvoru otázku, či rakúska právna úprava, ktorá podľa jeho názoru polícii umožňuje takýto postup, je zlučiteľná s právom Únie. Zároveň uviedol, že dotknutej osobe hrozí za protiprávne konanie, ktoré sa jej kladie za vinu, trest odňatia slobody vo výške do jedného roka, tzn. je len prečinom.

Súdny dvor Rozsudkom vo veci C-548/21 zo dňa 4.10.2024 upresnil, že relevantná právna úprava Únie sa na rozdiel od tvrdení niektorých vlád uplatňuje rovnako aj v prípade pokusu o prístup k osobným údajom obsiahnutým v mobilnom telefóne, nielen v prípade úspešného prístupu k týmto údajom.

Súdny dvor konštatoval, že údaje obsiahnuté v mobilnom telefóne môžu obsahovať veľmi citlivé údaje dotknutej osoby a preto prístup k takýmto údajom môže pre dotknutú osobu znamenať závažný zásah do jej základných práv.

Pre posúdenie proporcionality takéhoto závažného zásahu je jedným z hlavných parametrov závažnosť protiprávneho konania, ktoré je predmetom vyšetrovania. Avšak predpoklad, že len boj proti závažnej trestnej činnosti by mohol odôvodniť prístup k údajom z mobilného telefónu, by príliš obmedzil vyšetrovacie právomoci orgánov. To by mohlo zvýšiť riziko beztrestnosti trestných činov všeobecne a ohroziť vytváranie priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti v rámci Únie.

Podľa Súdneho dvora, takýto zásah do súkromia a ochrany údajov musí:

  1. Byť upravený zákonom, pričom vnútroštátny zákonodarca musí jasne určiť podmienky, ktoré je potrebné zvážiť, vrátane konkrétnych druhov alebo kategórií dotknutých protiprávnych činov;
  2. Podliehať predchádzajúcemu preskúmaniu súdom alebo nezávislým správnym orgánom.

Zároveň, je nutné informovať dotknutú osobu o dôvodoch vydania povolenia na prístup k jej údajom ihneď po tom, ako vyšetrovanie nemôže byť ohrozené oznámením tejto informácie.

Právny komentár

Prinášame týždenný komentár z rôznych oblasti práva, obchodu, podnikania a auditu. Snažíme sa podávať objektívny a nestranný pohľad na aktuálne témy, ktoré hýbu profesionálym svetom.

  • AutorAdmin
  • Dátum27.9.2024
  • Webwww.lexante.sk